Kas slypi tavo vandenyje? Atrask, kodėl filtrai reikalingi kiekvienuose namuose

Tikriausiai ne kartą esi girdėjęs sakant: „Vanduo – gyvybės šaltinis.“ Skamba kaip banali frazė, tiesa? Bet žinok, tai nėra tuščia klišė. Ypač tada, kai tas šaltinis yra tavo pačio kieme – nuosavas gręžinys. Savotiška prabanga, kuri dažnai slypi po žeme, o mes apie ją net nesusimąstome. Iki tol, kol atsidarai čiaupą ir… bum! Vanduo neaiškios spalvos, su metalo prieskoniu ir kažkokiu… keistu kvapu. Arba, dar blogiau, pradedi pastebėti, kad kriauklė, vonia, skalbimo mašina ir net rūbai įgyja rudą atspalvį. Kas čia dabar?
Čia ir prasideda pokalbis apie dalyką, apie kurį dažnas sužino tik tada, kai jau būna per vėlu – vandens nugeležinimo filtrai. Jie – tikri tylūs herojai tavo buityje, apie kuriuos daug kas net nepagalvoja, kol nepradeda lysti problemos. O kai jos pasirodo, sprendimas paprastas – investuoti į kokybišką vandens filtravimo sistemą.
Kodėl tavo gręžinio vanduo „rūdija“?
Taip, kartais atrodo, kad iš krano teka ne vanduo, o kažkokia geležies sriuba. Taip nutinka, nes mūsų Lietuvos gruntiniuose vandenyse dažnai randama ištirpusios geležies. Ir ne tik. Dar yra manganas, sieros vandenilis (tas, kuris smirdi kaip supuvę kiaušiniai – žinai tą kvapą, ar ne?). Visa ši „puokštė“ taukiasi vamzdžiais ir sukelia krūvą rūpesčių.
Vandens nugeležinimo filtrai būtent ir yra skirti šiems nematomiems, bet labai nemaloniems priešams sustabdyti. Jie valo vandenį nuo geležies, mangano, sieros vandenilio. Taip pat gerina kvapą, skonį, spalvą. Nes juk nesinori jaustis lyg gerti vandenį iš surūdijusio kibiro, tiesa?
Kaip veikia tie vandens nugeležinimo filtrai?
Turbūt įsivaizduoji, kad filtras – tai kažkas panašaus į arbatos sietelį? Na, ne visai. Vandens nugeležinimo filtrai veikia gerokai sudėtingiau, bet tau nereikia būti inžinieriumi, kad suprastum esmę. Šie filtrai naudoja specialias medžiagas – filtravimo užpildus, kurie chemiškai suriša geležį ir kitas nešvarias daleles. Po to jos pašalinamos atbulinės srovės metu – taip filtras nusiplauna ir vėl pasiruošia darbui.
Kai kurie modeliai veikia su oro prisotinimu – į vandenį įterpiamas oras, kuris „priverčia“ geležį iškristi į nuosėdas. Kiti – su specialiomis druskomis ar reagentais. Tačiau geriausia dalis? Viskas vyksta automatiškai. Tu tik nustatai, kada filtras turi prasiplauti, ir viskas. Jokio papildomo vargo.
Kuo pavojingas „nefiltruotas“ vanduo tavo namams?
Galvoji, kad čia tik kosmetinė problema – na, šiek tiek rudi šulinio žiedai, kas čia tokio? Deja, pasekmės kur kas rimtesnės. Pirmiausia, kenčia buitinė technika. Kavos aparatas, virdulys, boileris, skalbimo mašina – visi jie pamažu kimšasi, rūdija, trumpina savo gyvenimą. O ar žinojai, kad geležies prisotintas vanduo gali net odos problemas sukelti? Taip taip, niežulys, išsausėjusi oda, net plaukų blizgesio praradimas. Beje, skalbiant tokį vandenį, baltos paklodės tampa… geltonos. Romantiška? Tikrai ne.
Filtras – prabanga ar būtinybė?
Kaina gali kiek išgąsdinti. Kai kas pasakytų: „Ai, čia marketingas, susikursiu problemų ir uždirbsiu pinigų.“ Bet pabandyk suskaičiuoti: sugadinta buitinė technika, dažnesni santechnikų iškvietimai, sugadinti rūbai, prastas vandens skonis ir kvapas. Ar tikrai pigiau? Tikrai ne. Vandens nugeležinimo filtrai ilgainiui sutaupo kur kas daugiau nei kainuoja. O kas svarbiausia – tu gyveni patogiai, be rūpesčių. Tiesiog atsisuki čiaupą ir mėgaujiesi švariu, skaidriu vandeniu. Kaip turėtų būti iš pradžių.
Tad jei tavo namuose vanduo turi geležies skonį, keistą kvapą ar spalvą – neignoruok. Vandens nugeležinimo filtrai – tai ne prabanga, o būtinybė. Tavo namų sveikatai, tavo komfortui ir tavo piniginei. Tik tiek. O gal net ir daugiau.