Decentralizuotos autonominės organizacijos metodas – verslo plėtra darbuotojų rankose
Požiūris į darbuotojus inovatyviose įmonėse kinta. Jis tampa kur kas pagarbesnis, galiausiai, kiekvienam darbuotojui dažniausiai suteikiama vis daugiau galių, kadangi suprantama, kad būtent individualus komandos narys ir gali padėti pasiekti įmonei daugiau, o vadovas dažnai yra tik pagalbinis įrankis tikslo link arba net visiškai nereikalingas postas.
Ne veltui šiuo metu labai daug dėmesio sulaukia DAO – decentralizuota autonominė organizacija (jos metodas) (Decentralized autonomous organization angliškai). Sakoma, kad tai yra ateitis, kuri bus vis dažniau atrandama įvairiose įmonėse. Tačiau kad tai yra?
Kiekvienas darbuotojas yra vadovas
Nors gali atrodyti, kad didesnis galios skyrimas darbuotojams nėra geras pasirinkimas, kadangi paprasčiausiai dažnai komandos nariai nėra tokie suinteresuoti siekti daugiau nei komandos vadovai, tačiau dažniausiai taip tik atrodo. Būtent tuomet, kai galios yra suteikiama kur kas daugiau – dažniausiai ir atsiranda vidinė motyvacija, kuri taip pat skatina ne tik priimti tinkamus sprendimus, tačiau taip pat ir dirbti našiau.
DAO padeda galiai pasiskirstyti tokenų pagalba. Tai yra vienetas, kuris suteikia balso teisę darbuotojui. Kuo daugiau darbuotojas turi tokenų – tuo jo galia sprendžiant dėl tam tikrų sprendimų priėmimo yra didesnė. Taip kiekvienas darbuotojas, kuris turi tam tikrą tokenų skaičių, tampa tam tikra prasme vadovu, kuris prisideda prie verslo plėtros.
Metodus išbando inovatyvios įmonės
Žinoma, kad dažniausiai tokias idėjas praktikoje išbando inovatyvios įmonės, kurios kur kas lanksčiau žiūri į rinkoje siūlomas naujoves. Natūralu, kad reikia laiko, kol galiausiai randamas toks įmonės veiklos principas, kuris atitinka tam tikro verslo poreikius. Svarbiausia yra bandyti teoretikų siūlomus metodus, nes tik tokiu atveju bus galima rasti tinkamą įmonei. Ir nors DAO metodas vis dar yra inovacija, visgi, jo esmė, pagrindiniai principai tikrai turėtų būti patrauklūs daugeliui verslų. Ypač tų, kurie siekia lygiateisiškumo ir verslo plėtros kylančios iš darbuotojų motyvacijos.
Kaip vienas tokių sėkmingų pavyzdžių gali būti įvardijamas naujienų portalas 77.lt. Jo darbuotojai įmonės veiklos realizavime „veikia“ DAO principu.