investicija

Investicinių sričių šiandien yra galybė. Tai reiškia, kad kiekvienas, kuris nusprendžia investuoti, turi ypatingai didelę pasirinkimo laisvę. Tačiau tuomet, kai kalbama apie investicijas, didžiulė pasirinkimų įvairovė gelbėja anaiptol ne kiekvienam. Kartais pradedama kelti sau daugybę klausimų, sunkiai atrandant pačias tinkamiausias investicines sritis. Todėl nusprendėme pateikti jums daugiau patarimų, kurie turėtų palengvinti sprendimą, į ką jums vertėtų investuoti.

1. Pagalvokite apie savo poreikius ir tikslus

Labai naudinga ir verta visų pirma pagalvoti apie tai, ko jūs iš tikrųjų tikitės iš savo būsimų investicijų.

Žinodami save, savo poreikius, tikslus ir polinkio rizikuoti lygį, galėsite lengviau nuspręsti, kokios investicijos jums galėtų būti tinkamiausios.

2. Nuspręskite, kaip ilgai jūs esate linkę investuoti

Svarbu pagalvoti ir apie tai, kaip greitai jūs norėtumėte atgauti savo pinigus, kartu su papildomu jų prieaugiu (investicine grąža).

Laikotarpiai gali labai reikšmingai skirtis, atsižvelgiant į skirtingus tikslus. Todėl tai tiesiogiai paveiks ir rizikos lygį. Pavyzdžiui:

  • Jei jūs taupote pradiniam būsto pirkimui reikalingam įnašui ir savo naująjį būstą tikitės įsigyti po kelių metų, tokios investicijos kaip akcijos ar investiciniai fondai nebus tinkamas pasirinkimas, kadangi tokių investicijų vertė nuolatos kyla ir smunka. Tuomet geriau likti ties taupomuoju indėliu.
  • Jei jūs taupote savo pensiniam amžiui, kuris „atkeliaus“ po 25 metų, jūs galite ignoruoti trumpalaikius savo investicijų vertės nuosmukius ir susitelkti į ilgalaikes investicijas. Žvelgiant į ilgesnį investicinį laikotarpį, investicinė grąža įprastai būna didesnė ir tai padeda lengviau išspręsti infliacijos klausimą bei lengviau pasiekti savo pagrindinį tikslą.

3. Sudarykite investicinį planą

Kai jūs tiksliai žinote, kokie yra jūsų poreikiai, tikslai ir kokią riziką jūs esate pasiruošę prisiimti, turėtumėte sudaryti investicinį planą. Tai padės jums nustatyti konkrečius investicinius produktus, kurie jums galėtų būti patys tinkamiausi.

Labai paprasta ir gera taisyklė yra pradėti nuo maža rizika pasižyminčių investicijų. Tuomet laikui bėgant galite prisiimti ir didesnę riziką. Tačiau pačia didžiausia rizika pasižyminčias investicijas turėtumėte atlikti tik tuomet, kai esate suformavę pakankamą maža ir vidutine rizika pasižymintį investicinį portfelį.

Kita vertus, pasirinkti aukštu rizikos lygiu pasižyminčius investicinius instrumentus jūs turėtumėte tik tuomet, jei esate susitaikę, kad galite prarasti visus savo investuojamus pinigus.

4. Diversifikuokite savo investicijas

Kalbant apie investavimą ir investavimui skirtus patarimus, diversifikavimas privalo būti paminėtas absoliučiai kiekvienu atveju – nepaisant to, ar patarimai yra skirti pradedantiesiems, ar pažengusiems investuotojams.

Norint gauti didesnę investicinę grąžą, visuomet tenka prisiimti ir didesnę riziką. Tačiau jūs visuomet galite valdyti rizikos lygį – išskaidydami investicinį portfelį ir optimaliai paskirstydami savo investicijas.

Tai reiškia, kad visa paslaptis slypi balanse – gebėjime atrasti patį tinkamiausią viduriuką. Būtent tai ir yra vadinama diversifikavimu. Juolab, kad turbūt kiekvienas iš jūsų jau ne vieną kartą buvote girdėję patarimą, jog visų kiaušinių viename krepšyje laikyti niekuomet neturėtumėte.

5. Nuspręskite, kas valdys jūsų investicijas

Investavimas kiekvieno investuotojo atveju vyksta skirtingai, todėl ir laiko sąnaudos būna nevienodos.

  • Jei jūs visuomet norite patys priimti visus investicinius sprendimus ir tai darydami jūs mėgaujatės, galite pagalvoti apie atskirų akcijų pirkimą. Tačiau būkite tikri, kad suprantate riziką.
  • Jei jūs neturite pakankamai laiko ar noro visu tuo užsiimti patys (arba turite nedaug lėšų, kurias esate pasiruošę skirti investavimui), tuomet galite kreiptis į investicinius fondus. Tokiuose fonduose jūsų pinigai bus naudojami kartu su daugybės kitų investuotojų pinigais, atliekant labai plataus spektro investicijas.
  • Jei nesate tikri, kuris investavimo būdas jums galėtų tikti geriausiai, visuomet galite kreiptis į finansų konsultantus.

6. Knygos apie investavimą

Investicijų pasaulis skaičiuoja ne vieną šimtą metų, todėl iki šiol yra parašyta begalė knygų, kuriose yra pateikiama patyrusių investuotojų išmintis, perteikiant jų turimas žinias ir pasakojant apie jų padarytas klaidas bei priimtus sėkmingus investicinius sprendimus.

Todėl jei jūs norite lengviau suprasti, į ką jums būtų verta investuoti, knygos apie investavimą gali būti tinkamas pasirinkimas kiekvienam pradedančiajam investuotojui. Ir tikrai neturėtumėte pro savo akis praleisti tokių autorių kaip Ch. Merchant, Burton G. Malkiel, R. Ramsey, M. Minervini, R. Dalio ir kitų investicijų pasaulyje pasižymėjusių bei neįkainojamą patirtį sukaupusių žmonių parašytų knygų apie investavimą.

7. Periodiškai peržiūrėkite, bet „nepersekiokite“

Reguliari (pvz., kartą per pusmetį arba kartą per metus) jūsų investicijų peržiūra padės jums suprasti, kaip laikosi jūsų investicijos ir kaip jums sekasi siekti savo iš anksto užsibrėžtų tikslų.

Tačiau neturėtumėte pasiduoti norui savo investicinio portfelio būklę sekti nuolatos. Jūs negalite pradėti „persekioti“ savo investuotų pinigų. Rinka niekuomet nėra pastovi. Pakilimai ir nuosmukiai yra įprastinis reiškinys. Jei jūs orientuositės į ilgalaikes investicijas, tuomet tokius svyravimus galėsite įveikti kur kas lengviau, išvengdami skubotų ir emocijomis paremtų sprendimų.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.