Jei jūsų verslui reikia papildomo kapitalo, verslo paskolos paprastai yra patikimiausias finansavimo būdas. Tačiau komerciniai bankai patenkina tik nedidelę dalį verslo paskolų paraiškų, todėl gauti geriausiomis sąlygomis pasižyminčią paskolą tampa dar sudėtingiau. Be to, orientuotis šiuolaikiniame verslo paskolų pasaulyje gali būti sudėtinga, ypač dėl kredito verslui norintiems kreiptis pirmą kartą. Todėl svarbu elgtis organizuotai, apgalvotai ir sistemingai, kartu vadovaujantis ir praktiškais finansiniais patarimais.

Įsigilinkite į kreditus verslui

Kreditoriai nori skolinti savo pinigus tik tiems klientams, kuriais gali pasitikėti. Jei jiems susidarys įspūdis, kad nelabai suprantate palūkanų normas arba skirtumą tarp terminuotos paskolos ir verslo kredito linijos, yra tikimybė, kad jūsų paraiška nebus palankiai įvertinta. Todėl rekomenduojama atlikti išsamų tyrimą ir įsigilinti į pagrindinius dalykus. Kreditoriams pademonstravę savo gilesnes žinias verslo kreditų srityje, įgysite kur kas didesnį kreditorių pasitikėjimą ir padidinsite savo galimybes gauti finansavimą.

Formuokite ir išsaugokite aukštą kredito reitingą

Jūsų kredito reitingas parodo jūsų verslo patikimumą. Jis rodo kreditoriams, ar laiku apmokate sąskaitas, ar neatsidarėte per daug kredito linijų ir ar efektyviai naudojate turimas paskolas. Jei jūsų verslas turės negrąžintų paskolų, kreditoriai jums pateiks neigiamą atsakymą, todėl būkite tikri, kad esate ne tik grąžinę paskolas, tačiau tai taip pat padarėte laiku.

Taigi, jei jūsų kredito reitingas nebus aukštas arba jo apskritai nebus, tai reikš, jog skolintis iš kreditorių jums teks gerokai mažesnėmis sumomis. Jei esate visiškai naujas ir vos kelis mėnesius veikiantis verslas, nereikėtų tikėtis gauti didelės paskolos, tačiau šiame etape greičiausiai galėsite gauti verslo kredito kortelę. Ilgainiui formuodami savo kredito reitingą ir jį didindami jūs turėsite didesnes galimybes gauti verslo paskolą palankesnėmis palūkanomis.

Jūsų verslas yra daugiau nei tik kredito reitingas

Dauguma kreditorių, vertindami jūsų verslo patikimumą, didžiausią dėmesį skiria jūsų kredito reitingui. Tačiau kai kurie kreditoriai taip pat atsižvelgia ir į kitus veiksnius, pavyzdžiui, kiek laiko vykdote verslą, jūsų ankstesnę patirtį rinkoje ir net jūsų reputaciją klientų tarpe bei konkrečioje rinkoje. Ir net jei pirmuoju bandymu jūsų paraiška nebus patvirtinta, nemanykite, kad visos durys yra uždarytos.

Paruoškite ir turėkite visus būtinus dokumentus

Viskas, kas susiję su jūsų verslu, turi būti patvirtinta oficialiais dokumentais. Tai apima jūsų pajamas, išlaidas, finansinius įsipareigojimus ir turtą. Šiuos dalykus turite galėti pagrįsti dokumentais. Venkite laukti, kol ateis paraiškos teikimo laikas, kad sutvarkytumėte visus būtinus dokumentus. Jei jau dabar imsitės visų priemonių, kad jūsų verslo buhalterinės apskaitos ir finansiniai dokumentai būtų tinkami ir tikslūs, paraiškos dėl kredito verslui teikimo procesas bus sklandus ir lengvas.

Žinokite savo tikrąją finansinę padėtį

Prieš kreipiantis dėl verslo paskolos, svarbu tiksliai nustatyti, kiek pinigų jums reikia. Gavus didesnį nei jums iš tikrųjų reikia finansavimą, gali tekti mokėti bereikalingas palūkanas ir patirti papildomas išlaidas. Tuo tarpu prašydami mažiau pinigų nei jums reikia, galite būti priversti kreiptis dėl antros paskolos arba palikti nebaigtą projektą. Abiejų pastarųjų atvejų galima išvengti atlikus nedidelį tyrimą. Todėl prieš pradėdami kalbėtis su kreditoriais, tiksliai nustatykite, kokios pinigų sumos jums reikės.

Kai jau žinosite, kiek tiksliai pinigų jums reikės, pradėkite svarstyti, kiek iš tikrųjų galite sau leisti. Peržiūrėkite savo pajamas ir išlaidas, kad įsitikintumėte, jog galite sau leisti papildomą mėnesinę paskolos grąžinimo įmoką. Jei ne, gali tekti koreguoti paskolos sumą arba paskolos tipą. Pavyzdžiui, jei ir negalėsite sau leisti ilgalaikės paskolos, greičiausiai vis tiek galėsite kreiptis dėl faktoringo ar verslo kredito linijos.

Taip pat nepamirškite, kad kreditoriams turėsite pateikti ir pinigų srautų įrodymus. Kreditoriai peržiūrės jūsų ankstesnes finansines ataskaitas, tačiau jie kartu nori matyti ir jūsų „potencialią ateitį“. Realios pinigų srautų prognozės parodys būsimas jūsų verslo pajamas ir išlaidas. Kai kreditorius matys tiksliais duomenimis pagrįstą investicijų planą, jis bus labiau linkęs patvirtinti jūsų verslo paskolos paraišką.

Nuspręskite, kokio tipo paskolos jums reikia

Jūsų paskolos suma, panaudojimo būdas, kreditingumas ir kiti veiksniai turės įtakos tam, kokio tipo paskolos jums reikia. Todėl žemiau pateikiama keletas populiarių paskolų tipų, kuriuos galite apsvarstyti:

  • Ilgalaikiai kreditai verslui. Terminuota paskola suteikia jums vienkartinę pinigų sumą, kurią grąžinsite (su palūkanomis) reguliariais intervalais, kol galiausiai kreditoriams bus grąžintos visos pasiskolintos lėšos. Paprastai ilgalaikiams kreditams yra taikoma palankesnė palūkanų norma.
  • Trumpalaikės paskolos. Šios rūšies paskolos pasižymi didesnėmis palūkanomis ir yra suteikiamos trumpesniam laikotarpiui. Trumpiau tariant, jos yra greitesnės ir brangesnės, tačiau paprastai suteikiamos labai greitai.
  • Verslo kredito linija. Verslo kredito linija – tai atsinaujinanti kredito linija, suteikianti jums prieigą prie nuolatinio kapitalo. Naudodamiesi kredito linija, mokėsite palūkanas tik už tą dalį, kurią pasiskolinote. Kai grąžinsite pasiskolintas lėšas, vėl galėsite naudotis kredito linija – nereikės iš naujo teikti paraiškos.
  • Verslo kredito kortelė. Verslo kredito kortelė veikia panašiai kaip asmeninė kredito kortelė. Kredito kortelę apmokant už pirkinius ar paslaugas naudojate dabar, o lėšas grąžinate vėliau. Tai yra labai veiksmingas būdas padidinti turimą kapitalą.
  • Faktoringas (sąskaitų finansavimas). Šis finansinis sprendimas leidžia „iškeisti“ klientų dar neapmokėtas sąskaitas faktūras į grynuosius pinigus. Jei jūs esate smulkus verslas ar tiesiog jums staiga prireikė papildomų lėšų, faktoringas gali suteikti jums reikalingą finansavimą.

Nuspręskite, kas galėtų tapti jūsų užstatu paskolai

Kreditoriai sprendimą skolinti pinigus jūsų verslui priima atsižvelgdami į jūsų rizikos lygį. Jei norima pasiskolinti suma yra didelė arba rizikos lygis aukštas, kreditoriai gali prašyti užstato. Užstatas padeda sumažinti minėtą riziką, nes suteikia kreditoriams garantiją tuo atveju, jei negrąžintumėte paskolos.

Taigi, prieš kreipdamiesi dėl verslo paskolos turėtumėte pagalvoti, ką kreditoriams galėtumėte pateikti kaip paskolos užstatą. Tai gali būti jūsų įmonei priklausančios transporto priemonės, žemė ar net direktoriaus arba akcininko asmeninis turtas. Žinoma, pateikti užstatą gali atrodyti bauginantis pasirinkimas, nes visuomet egzistuoja rizika. Tačiau jei laikysitės visų atsakingo skolinimosi patarimų ir turėsite aiškų verslo paskolos grąžinimo planą, kurį sistemingai įgyvendinsite, jūsų užstatas turėtų būti saugus. Be to, nepamirškite, kad verslas šiandien gali pasinaudoti ir INVEGA garantija, Europos investicijų fondo garantijomis ir kt.

Turėkite savo verslo planą

Kreditoriai nori žinoti, kaip planuojate panaudoti jums suteiktą paskolą. Kam ją išleisite? Kaip investicijos padės jūsų verslui? Kada tikitės investicijų grąžos? Patikimas verslo planas gali įtikinti kreditorius, kad žinote, ką darote, ir esate daugiau nei pajėgūs grąžinti pasiskolintas lėšas. Nors ne kiekvienas kreditorius reikalaus verslo plano, tačiau geriausia visada būti pasiruošusiems ir turėti jį parengtą. Be to, papildomi tyrimai ir nuodugnus planavimas padės jums strategiškai panaudoti gautas lėšas, nustatyti realius verslo kredito grąžinimo planus ir pasiruošti blogiausiems scenarijams.

Pasirinkite tinkamą kreditorių

Kiekviena skolinimo įstaiga yra skirtinga. Dideli komerciniai bankai gali suteikti dideles paskolas, tačiau jie paprastai taiko labai griežtus reikalavimus, kuriuos atitinka anaiptol ne kiekvienas verslas.

Tuo tarpu kredito unijos, kredito bendrovės ir kiti kreditoriai paprastai paskolas verslui suteikia lengviau ir greičiau, taikydami švelnesnius reikalavimus. Žinoma, pastaruoju atveju didesnę riziką kreditoriai kompensuoja šiek tiek didesnėmis palūkanų normomis, todėl reikėtų susitaikyti, jog kreipiantis ne į komercinį banką jums gali būti pasiūlytos aukštesnės palūkanos. Kaip bebūtų, nėra vieno universalaus kreditoriaus, todėl jums reikės atlikti išsamius tyrimus, palyginti skirtingus kreditorius ir pasirinkti tinkamiausią verslo kreditą.

Kreipimąsi dėl kredito verslui planuokite iš anksto

Nelaukite, kol jums žūtbūt prireiks verslo paskolos. Planuokite iš anksto. Jei numatote būsimą papildomų lėšų poreikį, apsvarstykite galimybę kreiptis dėl paskolos iš anksto, kad nesusidurtumėte su papildomais sunkumais ir bereikalingu laiko gaišimu.

Pabaigai

Planuodami kreiptis dėl kredito verslui, nebijokite prašyti ekspertų patarimų. Buhalteriai gali padėti užtikrinti, kad jūsų finansinės operacijos ir buhalterinės apskaitos duomenys būtų tvarkingi, o finansų specialistai – planuoti, prognozuoti ir teikti paraiškas. Visa tai jums gali padėti ne tik lengviau sustyguoti savo įmonės finansus, tačiau taip pat padidinti tikimybę sulaukti teigiamo kreditorių atsakymo.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.