Popieriniai puodeliai – kokia jų nauda?
Dažnai rytiniu kavos puodeliu iš degalinės ar kavinės mėgaujamės ne nepagalvodami, kiek tai atsieina mūsų Žemei. Pasirodo, kad plastikas sudaro 70 proc. visų jūrose randamų šiukšlių. Statistinis biuro darbuotojas Lietuvoje per metus vidutiniškai sunaudoja apie 500 vienkartinių kavos puodelių, o vienas Europos sąjungos gyventojas per metus sunaudoja net apie 200, kuriems suirti gali prireikti net iki 400 metų. Pagrindinė problema yra ta, kad plastikiniai puodeliai negali būti perdirbami ir užteršia atliekų srautus, didelė jų dalis patenka į sąvartynus. Daugelis įmonių ir organizacijų visame pasaulyje pripažįsta plastikinių puodelių daromą žalą ir pamažu jų atsisako. Kaip alternatyva plastikui sparčiai populiarėja popieriniai puodeliai, kurie mažiau kenksmingi gamtai.
Pagrindinė priežastis, kodėl popieriniai puodeliai yra geresnis pasirinkimas – ta, jog jie gaminami iš popieriaus. Tai reiškia, kad juos kur kas paprasčiau rūšiuoti ir perdirbti.
Dažnai tenka išgirsti, kad popieriniai puodeliai savo sudėtyje turi dalelę plastiko, todėl jie yra ne ką mažiau žalingi aplinkai. Tai netiesa. Jei popieriniai puodeliai yra tinkamai rūšiuojami, jie perdirbimui siunčiami specialiose dėžėse, į specialias gamyklas, kurios prieš perdirbant popierių nuo jo atskiria plastiko liekanas.
Ką daryti, kad popieriniai puodeliai būtų maksimaliai saugūs ir padėtų mažinti taršą?
Visų pirma, valstybės turėtų atkreipti dėmesį į prevencines priemones ar įstatymus, kurie išspręstų problemą, kuomet žmonės ar verslai neskiria dėmesio tinkamam jų rūšiavimui specialiose dėžėse. Jos turėtų atsirasti kiekvienoje kavinėje, degalinėje, restorane ar gatvėse, kad žmonės turėtų pasirinkimą pasielgti teisingai.
Dar vienas būdas prisidėti prie gamtos išsaugojimo – skatinti žmones naudoti daugkartinius puodelius. Jau dabar kai kurios kavinės siūlo nuolaidą ar nemokamą desertą už tai, jei kavą pilsite ne į plastikinį ar popierinį, o daugkartinio naudojimo kavos puodelį.
Visgi jei atsidūrėte situacijoje, kai reikia rinktis tarp plastikinio ar popierinio puodelio, visada rinkitės popierinį. Kol kas nėra išrasta geresnė alternatyva, kuri dar labiau sumažintų galimą taršą aplinkai, todėl svarbu išlikti sąmoningiems ir vartoti atsakingai.