FinTech yra dviejų pačių didžiausių technologijų ir finansų rinkų harmoninga kombinacija. Jos poveikis šiandien yra neįsivaizduojamai didelis. Nors dar vos prieš penkerius metus FinTech sprendimai buvo traktuojami kaip visiška naujovė, šiandien jie yra tapę daugelio iš mūsų gyvenimo kasdienybe.

Palyginimui galima pateikti šiek tiek skaičių – vos prieš dvejus metus (2018 m.) net 80% finansinių institucijų aktyviai ieškojo novatoriškų technologinių sprendimų ir per tų pačių metų pirmąjį pusmetį pasauliniu mastu į finansinių technologijų sektorių buvo investuota bene 34 milijardai USD. Kai tuo tarpu šis skaičius buvo pasiektas tik per visus 2017 m., o 2008 m. investicijų dydis pasauliniu mastu siekė vos 1,1 milijardą USD. Šie skaičiai liudija, kad 2020 m. ir tolimesnėje ateityje finansinių technologijų sektorius augs nesustabdomu greičiu.

Reguliavimo technologijos (RegTech)

Reguliavimo technologijos (arba RegTech) yra novatoriški finansų sistemos reguliavimo procesuose pritaikomi technologiniai sprendimai, kurie gerokai prisideda prie reguliavimo efektyvumo, kuriant automatinius sprendimus ir skaitmenizuojant ataskaitų bei atitikties teikimo procesus. Informacijos apie naujausius apribojimus ir reguliavimo sprendimus sekimas vienoje duomenų bazėje tampa gerokai patogesnis, kartu padedant finansinėms institucijoms atitikti visus teisinius reikalavimus.

RegTech privalumai

  • Pigus, greitas ir lengvas didelio duomenų kiekio valdymas;
  • Tiksli automatinė reikalingų reglamentų/nuostatų paieška;
  • Greitas ataskaitų teikimas;
  • Efektyvi sąsaja tarp finansinių institucijų, priežiūros institucijų ir vartotojų.

RegTech sprendimų poreikis šiuolaikinėje finansų rinkoje yra didžiulis. Yra daugybė veiksnių, rodančių, kad 2020 m. rinkoje turėtų atsirasti ne vienas RegTech sprendimus siūlantis startuolis. Būtent todėl finansinių institucijų valdytojai turėtų pradėti taikyti RegTech sprendimus, tokiu būdu užtikrindami efektyvų bendradarbiavimą tarp finansų sektoriuje veikiančių subjektų, kartu išvengiant baudų, neatitikimų ir krizių.

Dirbtinis intelektas, mašininis mokymasis ir daiktų internetas

Dirbtinis intelektas (DI) jau daugiau nei penketą metų yra neatsiejamas nuo finansinių technologijų sektoriaus. Ir nors dirbtinio intelekto pritaikomumas yra labai platus ir DI sulaukia vis didesnio dėmesio, kai kurie vartotojai vis dar į tokius sprendimus žvelgia pakankamai skeptiškai, nors iš tikrųjų netolimoje ateityje turėtume pamatyti didžiulį proveržį.

Dirbtinis intelektas

  1. Bankiniai sprendimai sėkmingai pasitelkia DI įvairioms modeliavimo technikoms ir analitinių duomenų valdymui.
  2. DI turi daugybę neišnaudoto potencialo, kuris vis labiau pritraukia investuotojus. Tai sukuria gerokai daugiau erdvės novatoriškiems sprendimams.
  3. Dirbtinis intelektas FinTech sektoriuje veikia geriausiai, kai yra derinamas kartu su didžiųjų duomenų (angl. „Big Data“) ir valdymo sprendimais. DI analizuoja finansinių institucijų veikimą, formuoja įžvalgas ir automatizuoja svarbius organizacinius procesus, tokius kaip komandos darbo administravimas, dokumentacijos rengimas ir bendravimas su klientais.

Mašininis mokymasis

Mašininis mokymasis (angl. „Machine Learning“) – vienas iš pagrindinių dirbtinio intelekto sudedamųjų dalių, yra labai plačiai naudojamas bankiniame sektoriuje.

  1. Nusikaltimų prevencija.
  2. Rizikos valdymas.
  3. Ateities investicinių sričių numatymas.
  4. Duomenų apdorojimas efektyvesniam klientų aptarnavimui.

Daiktų internetas

Daiktų internetas (angl. „Internet of Things“ arba IoT) gerokai padidina finansinių procesų greitį – tiek iš vidaus (valdymo ir komandos organizavimo srityse), tiek ir išoriškai (klientų valdymo ir komunikacijos srityse).

Daiktų interneto pagalba yra įmanoma išmaniuosius telefonus susieti su finansinėmis duomenų bazėmis ir tiesiogiai iš vieno išmaniojo prietaiso informaciją išsiųsti į kitą. Komerciniai bankai jau dabar rodo progresą IoT srityje ir šių technologinių sprendimų pritaikomumas bei plėtra ateityje neturėtų sustoti.

Alternatyvos tradicinei bankininkystei

Pasaulyje daugėja finansų technologijų kompanijų, veikiančių kaip elektroninių pinigų įstaigos, pvz., „Revolut“. Tokių kompanijų kuriami ir pritaikomi sprendimai tampa alternatyva tradicinei bankininkystei. Jos teikia bankininkystės paslaugas, siūlo išankstinio mokėjimo korteles, valiutų keitimo paslaugas, finansines operacijas, susijusias su kriptovaliutomis ir P2P principu atliekamus tarpusavio mokėjimus.

  1. Vartotojai gali pasirinkti iš didesnės finansinių priemonių pasiūlos, atlikdami ne tik įprastines finansines operacijas.
  2. Galima be papildomų išlaidų ir įprastiniams finansiniams sprendimams būdingų nepatogumų išsigryninti skirtingas valiutas įvairių pasaulio šalių bankomatuose. Puikus pavyzdys – Revolut kortelė, kuria naudojantis, lėšos gali būti išduodamos daugiau nei 130 skirtingų valiutų.
  3. Vartotojams suteikiama galimybė įsigyti akcijas be komisinių mokesčių.
  4. Vartotojai gali efektyviau planuoti savo asmeninį biudžetą, matydami tikslius finansinius duomenis ir turėdami galimybę nustatyti konkrečius limitus perkamoms prekėms ar pasirenkamoms paslaugoms.
  5. Skaitmeninėse piniginėse vartotojai gali laikyti ne tik oficialią valiutą, tačiau ir įvairias kriptovaliutas.

„Blockchain“

„Blockchain“ nuo 2018 m. labai sparčiai populiarėja ir plečiasi. Ir nors šiandien mes apie tai girdime šiek tiek mažiau nei prieš kelis metus, ši novatoriška technologija niekur nežada dingti. Daugybė Azijoje veikiančių bankų jau spėjo oficialiai pasitelkti „blockchain“ technologiją finansinių perlaidų apsaugojimui, o Europos ir Amerikos finansinės institucijos taip pat žada netolimoje ateityje pasekti tuo pačiu pavyzdžiu,

„Blockchain“ pasitelkimo FinTech sektoriuje privalumai

  1. Kiekvienas pervedimas yra užšifruotas. Nėra jokios įsibrovimo galimybės.
  2. Kiekviena tinklo šalis turi patvirtinti pervedimą, todėl kibernetinio išpuolio tikimybė yra labai mažai tikėtina.
  3. Tarptautinis verslas gali pasitelkti universalią valiutą – tokenus arba kriptovaliutą, vietoje to, kad naudotų konkrečios šalies oficialią valiutą.

FinTech ateitis

Nesustabdomu greičiu besivystant šiuolaikinėms technologijoms ir nuolatos augant finansų rinkos dalyvių poreikiams, FinTech sektoriaus ateitis neišvengiamai yra paremta didžiulėmis technologinėmis naujovėmis. Kiekvieni nauji metai finansų technologijų rinką gerokai pakeičia, padedant tiek finansinėms institucijoms, tiek ir kitiems finansų rinkos dalyviams bei vartotojams. Todėl 2020 m. FinTech rinkoje mes turėtume išvysti reikšmingų pokyčių, paveiksiančių kiekvieną iš mūsų.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.