verslo centrasVos prieš keletą metų verslo centrai didmiesčiuose dygo kaip grybai po lietaus ir atrodė, kad galo šiam masiškam procesui nėra. Sunkmetis pristabdė verslo centrų plėtrą, tačiau ar ilgam?

 

Dažna įmonė yra įsikūrusi verslo centre kur nors visai netoli centrinės miesto dalies. Tai ne tik prestižas ir lengvas pasiekiamumas. Verslo centras tapo prieglobsčiu ne vienai mažai ir vidutinei įmonei ne vien dėl pigesnio biuro nuomos, bet ir dėl kitų privalumų. Verslo centrai dažnai duoda įmonei nemokamos reklamos, kurios taip paprastai nupirkti negalima.

 

Verslo centrai reklamuoja verslą

 

Labai paprasta situacija. Į susitikimą su vienos nedidelės įmonės vadovu ateina kitos įmonės vadovas. Įmonė įsikūrusi verslo centre, tad nori nenori tenka pasižiūrėti, kuriame aukšte kokios įmonės įsikūrusios. Tokiu būdu svečio dėmesį patraukia ir kitos bendrovės, esančios šalia. Kiek tokių susitikimų vyksta kas dieną – niekas nežino, tad gana sunku nustatyti, kada kreipiamasi būtent po apsilankymo verslo centre.

 

Kita standartinė situacija, kai klientas ieškodamas ir kažko nerasdamas yra nukreipiamas į aukštu žemiau dirbančią įmonę, kuri gali žmogui padėti. Verslo centrai priima įvairiausias įmones, kurios, žinodamos apie viena kitos paslaugas, dažnai rekomenduoja žmonėms jų paslaugas. Jau nekalbant apie įmonių darbuotojus, besinaudojančius “kaimyninių” įmonių paslaugomis. Visiems rinkodaros specialistams žinoma, kad žodinė reklama (“mouth-to-mouth”) yra viena iš efektyviausių pasaulyje. Verslo centro koridoriuose ir laiptinėse šios reklamos yra apstu, vien dėl to verta rinktis biurą dideliame pastate užuot išsinuomavus patalpas pirmame gyvenamojo namo aukšte.

 

Verslo centrai su pigesne biurų nuoma

 

Verslo centrai paprastai naudingi ne vien dėl to, kad juose įsikuria daug įmonių. Kai kurie verslininkai tai laiko ne kaip privalumą, bet kaip trūkumą dėl privatumo nebuvimo. Kartais privatumas kainuoja labai brangiai. Verslo centrai patogūs ir tuo, kad jų nuomos kaina kartais būna mažesnė nei prekybos centruose ar pavieniuose namuose, kur paprastai pirmame ar antrame aukšte įrengtos patalpos tinkamos įstaigoms. Nuoma skaičiuojama už kvadratinį metrą. Jos kaina skiriasi dar ir dėl papildomų paslaugų – stovėjimo aikštelės, valymo bei administravimo išlaidų. Taip pat labai svarbu, kurioje miesto dalyje įsikūręs verslo centras, ar jis nesunkiai pasiekiamas, ar yra automobilių stovėjimo aikštelė jame dirbantiems darbuotojams ir svečiams. Aišku, jame esantys baldai irgi keičia kainą, tačiau įmonės gali pasirinkti, su baldais, ar be nuomotis patalpas. Verslo centruose nedidelėms įmonėms nuomotis patalpas pigiau.

 

Verslo centrai didmiesčiuose

 

Verslo centrai daugiausiai įsikuria didmiesčiuose. Dažniausiai jų vieta – centras, arba netoli centro esantys verslo rajonai, kuriuos nesunku pasiekti automobiliu. Vis dažniau  verslo centras duris atveria ne centre, ar verslo rajone, bet miegamuosiuose rajonuose ar net miesto pakraštyje. Tai daroma dėl kelių priežasčių. Pirmiausia – kaina, nes priemiestyje esantis verslo centras yra pigesnis, daliai jame dirbančių darbuotojų atvykti į jį yra toli. Kita svarbi priežastis – nuošalumas. Kai kurioms įmonėms patinka dirbti ramiai, o ne šurmuliuojančioje, kunkuliuojančioje erdvėje. Verslo centras priemiestyje tokią ramybę gali suteikti.

 

Atsigavus statybos rinkai Lietuvoje, verslo centrai statomi ir toliau, nes atsirandant naujoms įmonėms ir gerėjant ekonomikai, jų paslaugomis yra kam naudotis.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.