Verslo vertinimas – procesas, be kurio neįmanomos reikšmingos permainos įmonės gyvenime
Terminas „turto vertinimas“ kiekvienam, net iki šiol tokios tiesiogiai su šiuo procesu nesusidūrusiam, bent jau yra girdėtas, tuo tarpu verslo vertinimas, tikėtina, gali priversti „karpyti ausimis“. Su šia procedūra, bent „ׅapgraibomis“, turėtų susipažinti ne tik verslininkai, bet ir kiekvienas, siekiantis bendrojo išprusimo bei suvokimo, kas vyksta aplink jį „verdančiame“ gyvenime.
Kaip ir kalbant apie bet kurį procesą, bene svarbiausi klausimai – kas tai yra ir kodėl atliekama? Paprastai tariant, verslo vertinimas – tai paslauga, kurios metu, remiantis tam tikrais kriterijais (valdoma nuosavybė, verslo vystymo ir veiklos efektyvumo rodikliai, rizika ir kita) yra atliekama konkrečios įmonės analizė tam tikru laikotarpiu. Priklausomai nuo situacijos, vertinimas gali būti atliekamas analizuojant konkretų laikotarpį arba, jei aktualu, visą įmonės gyvavimo istoriją. Įmonės vertinimo paslaugą atlieka turto vertintojai. Vadinasi, jei naudojotės NT turto vertinimo paslauga ir esate ta patirtimi patenkintas, galėsite kreiptis į tą patį specialistą ir dėl šio klausimo.
Į verslo vertintoją turto savininkas ar bendrasavininkai gali kreiptis tiesiog norėdami patenkinti savo smalsumą ir sužinoti, kokia yra dabartinė valdomo turto vertė. Visgi dažniausiai paslauga aktuali tais atvejais, kai kalbama apie vienokius ar kitokius pokyčius, susijusius su verslu.
Verslo vertimas gali būti reikalingas, kai:
- perkamas ar parduodamas verslas, akcijos;
- įmonės akcijos gaunamos paveldėjimo keliu;
- keičiama įmonės struktūra ar atliekami kiti reorganizavimo darbai;
- atsiranda poreikis pateikti akcininkams finansinės atskaitomybės dokumentus;
- norima gauti kreditą verslui;
- išleidžiant akcijų emisiją;
- verslo vertinimas būtinas įstatymų numatytais atvejais (skiriantis, gavus antstolių pavedimą ir kita).
Neretai klientai, norėdami užbėgti už akių ar tiesiog patenkinti savo smalsumą, nusiraminti, verslo vertinimą atliekančiam asmeniui, dar net nepradėjus darbų, užduoda klausimą dėl galutinių rezultatų. Nesvarbu, net jei vertintojas iki šiol turėjo patirties su daugybe, iš pažiūros panašių įmonių, konkretų atsakymą apie to verslo situaciją galima pateikti tik atlikus išsamią įmonės ir jos veiklos analizę. Svarbu suprasti, jog šis procesas yra sudarytas iš skirtingų etapų, ir, tik atlikus nuodugnią analizę, skaičiavimus bei įvertinus veiklos visumą, yra priimamos individualios, objektyvios išvados.